Att lämna anbud
En offentlig upphandling genomförs efter vissa formella regler. Kommunen anger krav och önskemål i ett förfrågningsunderlag och leverantören svarar med ett anbud. Möjligheterna att i efterhand förändra något i dessa handlingar är mycket begränsade. Om du vill lämna anbud till kommunen, tänk därför på följande:
- Läs igenom förfrågningsunderlaget mycket noga.
- Eftersom anbudet inte kan kompletteras i efterhand annat än i undantagsfall är det viktigt att alla frågor som ställts i förfrågningsunderlaget besvaras klart och tydligt.
- När anbudet skall utformas (skriftligt på svenska språket) är det viktigt att följa alla anvisningar och bifoga samtliga begärda handlingar såsom prisuppgifter, intyg, svarsmallar, miljö- och kvalitetsbilagor etc.
- Anbud som inte uppfyller skall-kraven tas inte upp till prövning.
- Undvik att lämna in årsredovisningar och liknande som inte efterfrågats.
- Glöm inte att skriva under anbudet.
- Kontrollera att anbudet kommer in till kommunen i rätt tid med rätt märkning. För sent inkommet anbud får inte tas upp till prövning.
- Vid oklarheter eller fel i förfrågningsunderlaget, tag snarast kontakt med upphandlingens handläggare. Om vi får synpunkter i tid kan vi göra förtydliganden eller rättelser som når alla som har begärt ut förfrågningsunderlaget.
Det ska vara lätt att lämna anbud till oss, därför försöker vi hela tiden att förenkla upphandlingsprocessen. Inom en snar framtid kommer vi att erbjuda möjlighet att lämna elektroniska anbud.
Redaktör: Webbansvarig
Senast uppdaterad 2010-12-27
Kontakta oss
Upphandlare
Anders Melkerssonanders.melkersson@vmkfb.se
Direkt: 0221-670081
Besöksadress: Drottninggatan 34
Kungsör
Upphandlare
Maria Söderbergmaria.soderberg@vmkfb.se
Direkt: 0221-670083
Besöksadress: Drottninggatan 34
Kungsör